Mobilní sruby a legislativa:
jak je to se stavebním povolením?
Jedním z nejčastějších dotazů, na který se klienti ptají, je „Jak je to se stavebním povolením / úřady / legislativou?”
Protože v našem podnikání klademe důraz na maximální férovost a profesionalitu na všech frontách, vznikl ve spolupráci s naší partnerskou projekční kanceláří tento článek. Nedozvíte se v něm polopravdy za účelem zvýšení prodejnosti (jako se bohužel v této branži často děje), ale popíšeme vám věci tak, jak jsou. Po přečtení tohoto článku budete mít všechny podstatné informace k provedení toho nejlepšího rozhodnutí právě pro vás.
Pokud sníte o tom, že si náš domeček na kolečkách legálně dotáhnete traktorem např. na louku k lesu uprostřed CHKO a vesele v něm začnete bydlet, budeme vás muset zklamat. V tak idylickém světě (bohužel) nežijeme.
Zároveň pro vás máme dobrou zprávu – náš mobilní srub lze schválit jako stavba pro bydlení či rekreaci v souladu s platným zněním stavebního zákona.
Protože náš produkt plní funkci stavby, je dle zákona za stavbu považován. Návštěvě stavebního úřadu se tedy nevyhnete – nemusí se nám to líbit, ale je to tak. Naštěstí však existují jednoduché a dostupné způsoby, jak vše zařídit oficiální cestou.
Ve své podstatě máte možnost si s našimi mobilními sruby vybrat jednu ze tří cest:
- Schválení mobilního srubu jako rodinný dům či rekreační chatu „na ohlášku”
- Schválení mobilního srubu jako doplňkovou stavbu „na ohlášku”
- Schválení mobilního srubu bez stavebního pozemku pro ostatní účely
Jakou z nich si vyberete, záleží jednak na specifických stavebních předpisech a místních regulacích, druhak na vašich možnostech a potřebách. Pojďme se na každou z těchto možností podívat pod lupou.
Jestli-že vás tato terminologie děsí a nedokážete určit, co je pro vás nejlepší možná cesta, nezoufejte. Naše partnerská projekční kancelář si ráda vyslechne vaše potřeby a povede vás k nejlepšímu možnému řešení.
1. Mobilní srub jako rodinný dům či rekreační chata „na ohlášku”
Schvalování mobilního srubu jako klasickou stavbu (rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci) je možné „na ohlášku”, což je takové zjednodušené stavební povolení, které je časově i finančně úspornější . Jedná se o jediný proces, díky kterému můžete v mobilním srubu dlouhodobě bydlet a zůstat tak v plném souladu se zákonem. Nehrozí vám, že by vaše stavba (i v případě změny zákona) byla jednou ohlášená za černou stavbu a tudíž ani další komplikace s tím spojené. V neposlední řadě má legalizovaná stavba pro bydlení na trhu mnohem vyšší finanční hodnotu.
Na rozdíl od většiny konkurenčních výrobců mobilních staveb, ve kterých můžete díky určitým skulinkám v zákoně bydlet pouze v rozporu se zákonem, dokážeme naše sruby vyrobit tak, aby splňovaly veškeré zákonem dané normy vyžadované pro získání společného souhlasu.
Jsme hrdí na to, že v rámci energetické náročnosti spadají naše sruby až do nejvyšší energetické třídy A – mohou se tak pyšnit oficiálním titulem mimořádně úsporná stavba. Dle energetického štítku (PENB) by se náklady na provoz takového objektu měly pohybovat od 8 do 15 tisíc korun za rok. Dokážeme naše sruby vyrobit i tak, aby splňovaly normu světlé výšky stropů 250 cm. V zájmu stručnosti uvádíme jen ty nejpodstatnější, ale naše sruby se přátelí i s veškerými dalšími normami.
Výsledkem tohoto 4-6ti měsíčního procesu, kterým vás provede naše partnerská projekční kancelář, je takzvaný společný úřední souhlas s umístěním (společný územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru), díky kterému budeme moci v mobilní stavbě dlouhodobě bydlet s klidným spánkem. Máte-li stavební pozemek a chcete-li ve srubu trvale bydlet v souladu se zákonem, pak se jedná o jedinou možnou cestu, jak lze dnes v (jakékoliv) mobilní stavbě legálně bydlet.
2. Mobilní srub jako doplňková stavba na „na ohlášku”
Hlavní výhodou tohoto procesu je, že pro schválení mobilního srubu jako doplňkovou stavbu k rodinnému domu není třeba splňovat některé přísné normy (nemusí se realizovat nové sítě, oficiální parkování, vjezd na pozemek apod.), čímž ušetříte peníze za realizaci. Nevýhodou tohoto procesu je nemožnost financování tradiční hypotékou.
U mobilních staveb, které nesplňují normy pro klasické stavby – což je valná většina – je řešení společného souhlasu pro doplňkovou stavbu nejčastěji využívané řešení, díky kterému lze mobilní dům na pozemek legálně postavit. V praxi se pak běžně setkáte s tím, že lidé v takovém domě žijí, i když by to dle legislativy nemělo být možné. Jelikož naše stavby normy pro legální bydlení splňovat umí, je schvalování našich srubů jako doplňkovou stavbu jen jedno z možných řešení (nikoliv jediné), které si naši klienti mohou vybrat.
Zde je však nutné podotknout, že ačkoliv v zákoně není nikde zakázáno zařídit si doplňkovou stavbu vybavením určeným pro bydlení, tak necháte-li si schválit srub jako doplňkovou stavbu na ohlášku, měl by oficiálně sloužit např. jako zahradní dům. Účel, ke kterému budete mobilní srub používat vy, je pak již jen na vás.
3. Schválení mobilního srubu bez stavebního pozemku pro ostatní účely
Jestliže nemáte stavební pozemek a přesto se Vám srub zamlouvá pro ostatní účely, nezoufejte. Díky univerzálnímu tvaru a koncepci lze srub postavit tak, aby oficiálně sloužil např. jako doprovodná stavba pro zemědělství. Tím pádem i na louce, která není primárně určena pro bydlení, lze za určitých podmínek mobilní srub umístit. Dle zákona by však tato stavba neměla oficiálně sloužit pro bydlení.
Postup schvalovacího procesu
Pro ukázku zde uvádíme obecný postup schvalovacího procesu mobilního srubu jako klasické a doplňkové stavby:
- Je třeba mít k dispozici pozemek, na který je možné srub umístit.
- Dále doporučujeme spojit se s naší partnerskou projekční kanceláří, která vám před započetím práce pomůže definovat a prověřit záměr na vašem pozemku a vytvořit potřebnou úřední dokumentaci. Následně vám poradí ten nejvhodnější postup. Pravděpodobnost schválení vašeho záměru ze značně zvyšuje, bude-li s úředníky komunikovat člověk, který zákonu rozumí – proto vám výrazně doporučujeme nechat si poradit.
- Následně se získá povolení jednotlivých dotčených orgánů činných ve stavebním řízení.
- Po získání všech souhlasných stanovisek se vše potřebné podá na stavební úřad. Pokud stavební úřad neshledá nějaký nedostatek, vydá vám úřední souhlas a vy můžete vesele zahájit výstavbu.
- Po dostavění prochází stavba zjednodušeným procesem kolaudace, který se nazývá „uvedení do užívání”. Následně se tyto domy uvádějí na katastr, díky čemuž mají takové sruby srovnatelnou tržní hodnotu jako novostavba tradičního domu.
Ačkoliv se to na první pohled může zdát složité, ve skutečnosti se jedná o relativně jednoduchý a krátký proces (do půl roku), kterým vás náš naše partnerská projekční kancelář od začátku do konce provede. Kromě úhrady služby a odsouhlasení návrhů projektanta se nemusíte prakticky o nic jiného starat.
Věříme, že jste se v tomto článku dozvěděli vše potřebné. Pokud byste se dále chtěli na něco zeptat, neváhejte nás kontaktovat. Velmi rádi vás propojíme s naší partnerskou projekční kanceláří, která vás celým procesem od A do Z provede. Jinými slovy – nemusíte se vůbec ničeho bát.
S přátelským pozdravem,
Michael Vítek za tým Mobilní Sruby